Vardø videregående skole
Hovedside
ELEVINFORMASJON
Eksamen
Sjømatsenter
Fronter
SkoleArena
Organisasjons- beskrivelse
Bibliotek
Rådgiver
Ny elev
Ansatte
Artikkel arkiv
Kontakt oss
Linker
VIGO

 
Vardø videregående skole
Postboks 290, 9951 VARDØ
Besøksadresse: Skolegata 3
Kaigata 6, 9950 VARDØ
Telefon 78 98 92 00
Telefaks 78 98 92 90

Ansvarlig redaktør:

  SØK I NETTSTEDET: 
 

 


Utskriftsvennlig versjon
Vardø videregående skole: Sjømat og IKT, selvfølgelig
5. mars 2009
Ved Vardø videregående skole får du tilbud om både studiespesialisering og helse- og sosialfag. I Finnmark er likevel skolen alene om å tilby studieretning innen sjømat og IKT-servicefag. Skrevet av Ann Sofie Nilsen, informasjonsavdelingen
 

Skrevet av


Innenfor sjømat samarbeider vi med bedrifter, og har sjømatsenteret som en katalysator og anlegg som vi bruker til blant annet produktutvikling, forteller rektor Geir Remme.

Forskning og utvikling på sjømat
I sjømatfaget jobbes det blant annet med å utvikle nye produkter av lokale råvarer. Den dagen vi er på besøk har skolen også besøk av et firma som får presentasjon av nye produkter med kongekrabben som ingrediens. - Utvikling av nye produkter er alltid hemmelig til de er på markedet. Vi får se hva som kommer ut av dette, smiler rektoren både hemmelighetsfullt og optimistisk.

Remme forteller at skolen også har samarbeid om forskning for høyere utdanning med blant annet Universitetet i Bergen og NOFIMA i Tromsø. - Det dreier seg om forskning på saltfisk. Da kommer tre-fire elever hit for å lære det praktiske rundt salting av fisk.

Skolen har eget laboratorium som kan ta alle tester. - Ved hjelp av mikroanalyser kan man teste blant annet dette med holdbarhet, som er veldig viktig innen sjømatindustri, understreker rektoren.

Studieretning innen sjømat kan avsluttes med opplæring i bedrift i Båtsfjord. - Som fagarbeider innen sjømatindustrien går du kraftig opp i lønn, og er omtrent garantert jobb i ettertid, sier Remme.

 

vardø vgs er den eneste skolen i Finnmark som tilbyr Matfag VG2, med baker&konditor, kjøttfag, næringsmiddelteknologi og sjømat som fordypning.

IKT-servicefag
I år er det 14 elever som går på IKT-servicefag. Skolen er den eneste i Finnmark som tilbyr denne studieretningen, og trekker dermed også elever fra hele fylket. Den dagen vi besøker skolen er hele klassen ute i praksisperiode. - I år er det 9 borteboere + 5 fra Vardø, og det betyr også at de aller fleste får praksisplasser på hjemplassen sin, sier hovedlærer ved IKT Lone-Lise Helgesen som gjerne vil skryte av bedriftene som tar imot praksiselever. - Elevene skal få del i det daglige arbeidet. Og det får dem, smiler hun.

Hovedlærer IKT-servicefag i Vardø, Lone-Lise Helgesen skryter av både elever og bedriftene som gir dem praksisplasser. (Foto: Anne Sofie Nielsen)Undervisningsformen er praksisretta, og Helgesen legger opp undervisningsdelen i samarbeid med elevene. - Det er også en del teknisk teori, om oppbygging av maskinparken, dette med nettverk og kommunikasjon mellom maskinene og programvare. Teoridelen består også av hvordan vi oppfører oss på nett. Dette med bevisstgjøring av etikk blant annet. Vi starter som regel skoleåret med at elevene bygger sin egen maskin, og det pleier å være populært, sier hun.

Elevene ved IKT-servicefag skal bli servicepersonell. De får mye prosjektarbeid og trening i det å framlegge sitt arbeid. - Det å kunne prate forståelig er kanskje noe man ikke alltid tenker så mye over, men skal man jobbe med service innen IKT så er det faktisk en forutsetning, sier Helgesen som også vektlegger viktigheten av at undervisninga skal være så kvalitativ høy som mulig. - Vi har også hatt et samarbeid med ungdomsskolen der våre elever underviste 9. og 10. klassingene i hvordan man oppfører seg på nett, med fokus på mobbing på nett og konsekvenser av dette. Og når elevene kommer tilbake fra praksisperioden sin skal de holde datakurs for eldre, avslutter hun.

Åpent, lite og trygt miljø
Vardø videregående skole er en liten skole. I år er det 130 elever ved skolen. Rektor Geir Remme mener at det at skolen er så liten gjør den til en trygg skole. - Det er et åpent miljø, vi ser ”alt” med en gang, og vi har et godt samarbeid med blant annet politi, noe som også er med på å gjøre miljøet trygt. Vi bruker mye tid og penger på våre borteboende elever, og har et tett samarbeid med kommunen om blant annet ungdomsklubben som særlig våre Vg1-elever bruker.

Skolen har lavt frafall i Finnmarks-sammenheng. - Dette tror vi kan ha en sammenheng med at vi har tett oppfølging av elever og at forholdene er så små som de er, sier Remme.

”Slogen” til topps
Maria Gabrielsen fra Gamvik er elev på andre året ved Vardø videregående skole. (Foto: Anne Sofie Nielsen)Maria Gabrielsen fra Gamvik går på vg2 allmenn, og stortrives på skolen. - Det er flotte elever her, det er lite mobbing, små klasser, og nærhet til både andre elever og til lærerne. Og lærerne er veldig flinke, sier hun.

For Maria er det langt å reise hjem. Med buss tar det ni timer, med hurtigruta fem timer, og fly er så dyrt at det omtrent er utelukket for en skoleelev-økonomi. Hun bor på elevhjemmet som kalles Slogen. - Det er bare helt perfekt, utrolig billig med alt inkludert og folk som passer på. Det er et knalltilbud i Vardø som jeg gjerne anbefaler. Man har jo eget rom, men felles kjøkken og felles bad gjør jo sitt til at man blir godt kjent med hverandre. Man får kjempehyggelig mottakelse og tør fort opp, sier hun.

Martin Thorsen Andreassen (t.v.) og Steffan Bjørkås fra Vardø vgs har praksisperiode ved IT-avdelinga i fylkeskommunen. (Foto: Anne Sofie Nielsen)Martin Thorsen Andreassen og Staffan Bjørkås fra Vadsø går på IKT-servicefag. De har sin praksisperiode på fylkeshuset i Vadsø da vi snakker med dem. Og sjelden har vel undertegnede hørt noen Vadsø-væringer skryte så uhemmet av nabobyen Vardø. - Det er en liten skole, men derfor har også lærerne mer tid til hver enkelt elev. Man får kjempegod oppfølging, og det er mye nytt utstyr som også gjør det morsomt å være elev på IKT.

Martin og Staffan bor også på ”Slogen”, og trekker frem mye av det samme som Maria synes er positivt på elevhjemmet. - I tillegg er jo Vardø en skole som tross alt er ganske nært. Vi hadde vel kanskje ikke søkt IKT hvis det hadde betydd at vi hadde måttet til for eksempel Tromsø, avslutter de.

Mer om Vardø videregående skole finner du på skolens egne nettsider.

Kirkenes videregående skole: Med anleggsteknikk og –mekanikk som spesialitet
 (01.10.2008 15:47:38)

Nordkapp maritime fagskole og videregående skole: Med maritimt, lokalt og sikkerhetsfokus
 (17.09.2008 11:05:36)

Hammerfest videregående skole: En skole for både yrkesfag og teorifag
 (13.06.2008 15:10:45)

Alta videregående skole: - Et samfunn i seg selv
 (18.03.2008 15:10:11)

Tana videregående skole: Med naturbruk i fokus
 (18.04.2008 15:00:09)

 

 

Forside

HELSESØSTER VED VARDØ VIDEREGÅENDE SKOLE
Oppmelding til privatisteksamen!
Konsert med Kråkesølv 9.september 2010 i Vardø
Strengere fraværsregler fra skolestart
Velkommen som elev ved skolen
Søk om utstyrsstipend – alle med ungdomsrett får!
VARDØ VIDEREGÅENDE SKOLE SITT TILBUD
Rådgivertjenesten ved Vardø videregående skole
Biblioteket ved Vardø vgs informerer
Søknad om lån og stipend må gjøres over Internett
Til deg som skal begynne på Vardø videregående skole !
VARDØ VIDEREGÅENDE SKOLE TILTAKSPLAN 2009-2011
VARDØ VGS - HVORFOR VELGE OSS ?
Tenker du på matros eller motormann?

[Vis alle artikler]

  Sidene er produsert av Funn IT